4 najčastejšie chyby, ktoré robíte pri predaji nehnuteľnosti

1.    Za svoju nehnuteľnosť si pýtate príliš veľa

Každý z nás pri predaji svojej nehnuteľnosti kalkuluje. Za svoju nehnuteľnosť vo väčšine prípadov chceme minimálne sumu, za ktorú sme ju kúpili. Veď prečo nie! Do predajnej ceny si samozrejme prirátame aj investované peniaze do opráv, alebo vybavenia, ktoré tam nechávame. Zdá sa nám to fér a úplne v poriadku, tak očakávame, že sa o našu nehnuteľnosť zákazníci doslova pobijú. No nebýva to vždy tak. Hodnotu vašej nehnuteľností ovplyvňuje veľké množstvo faktorov. Napríklad dopyt a ponuka po bývaní vo vašej, prípadne priľahlých lokalitách. Predajnú cenu vo výraznej miere ovplyvňujú aj bezprostredné zásahy do okolia vašej nehnuteľnosti, ako napríklad neprispôsobiví susedia, výstavba novej cesty, nákupného centra, novej bytovky alebo zriadenie parku, či materskej škôlky.

Čo musíte urobiť?

V prvom rade, je potrebné si pozrieť ceny ponúkaných nehnuteľností v blízkom okolí a porovnať s nimi svoju nehnuteľnosť. Môžete tiež požiadať rodinu a priateľov, aby vám poradili s určením ceny. Medzi najspoľahlivejšie metódy patrí prizvať si znalca, ktorý vám trhovú cenu vašej nehnuteľnosti presne vypočíta. Jednou z možných ciest je sa o predajnej cene porozprávať so svojím realitným maklérom.

 

Nie je nič horšie ako keď sa z nehnuteľnosti stáva „ležiak“. V potenciálnych zákazníkoch tieto ležiaky vzbudzujú nedôveru a podozrenie, že niečo nie je v poriadku. Doslova si povedia „keby táto nehnuteľnosť bola v poriadku, už by sa dávno predala“ a kliknú na druhú ponuku. Ležiakom sa nehnuteľnosť stáva hlavne z dvoch dôvodov:

  • Nedostatočná príprava nehnuteľnosti na predaj, ktorá spôsobí, že vaša nehnuteľnosť je neviditeľná v záplave iných ponúk.
  • Za nehnuteľnosť si pýtame výrazne viac ako je jej trhová hodnota.

2.   Zanedbávate marketing

Áno, aj v prípade nehnuteľnosti je veľmi dôležitý marketing a spôsob, akým svoju nehnuteľnosť prezentujete potenciálnym záujemcom. Preto je príprava samotnej nehnuteľnosti pred predajom ten najdôležitejší krok ako za svoju nehnuteľnosť dostať čo najviac a za čo možno najkratšiu dobu.

porovnanie pred poPokiaľ svoju nehnuteľnosť predávate cez realitnú kanceláriu, nebojte sa realitnému maklérovi namietať. ak nie ste spokojný ako vám ju maklér prezentuje. Určite ste videli množstvo inzerátov, s katastrofálnymi fotkami…

Ak nechcete. aby aj váš potencionálny kupujúci vnímali rovnako, tak od svojho realitného makléra žiadajte profesionálnu prípravu nehnuteľnosti a profesionálne fotky.

Jedná sa predovšetkým o vašu nehnuteľnosť a vaše peniaze.

Čo musíte urobiť?

Pokiaľ predávate na vlastnú päsť, tu je niekoľko základných rád, ktoré by vám mohli pomôcť.

  • Pred samotným fotením alebo obhliadkou dôkladne upracte a  odstráňte všetky osobné veci ako napríklad voľne pohodené oblečenie, náboženské symboly, trofeje, rozsiahlu zbierku vašich cestovateľských magnetiek z chladničky alebo rodinné fotografie. Vaša nehnuteľnosť musí pôsobiť neutrálne, ako napríklad hotelová izba. Kupujúci musí mať pocit ako keby sa mohol nasťahovať hneď na druhý deň. Osobnými vecami dávate zákazníkovi najavo: „Toto je môj dom a nie tvoj“. Preto je vhodné si zadovážiť zopár krabíc a tieto veci do nich dočasne uskladniť. Ideálne je tento stav udržiavať v období, v ktorom očakávate návštevy potenciálnych klientov. Výhodou je, že pokiaľ sa vám podarí nehnuteľnosť predať, ste už čiastočne zbalený a so sťahovaním budete mať menej práce.
  • Zvýšenú pozornosť venujte aj okoliu. Pokiaľ predávate dom, snažte sa o to, aby aj vaša záhrada vyzerala čisto a útulne. Pokosená tráva, pohrabané lístie a pozametaný chodník budú pre vás zaručene plusom.
  • Vpustite čo najviac svetla. Vytiahnite žalúzie, odhrňte závesy a rozsvieťte svetlá tam, kde je to treba. Pekné fotky sa dajú spraviť aj bez profi náradia, napríklad s obyčajným telefónom alebo fotoaparátom, ktorý sa vám povaľuje v skrini už nejaký rok.
  • Pokiaľ chováte domáce zvieratá, je nutné odstrániť všetko s nimi spojené, ako napríklad hračky alebo srsť z koberca a nábytku. Ideálne je ich počas ohliadky dať postrážiť susedom alebo priateľom.
  • Dôležité je poskytnúť čo najviac informácií – poschodie, orientáciu bytu na svetové strany, druh kúrenia, občianska vybavenosť, obytná a úžitková plocha (NIE, nejedná o tú istú plochu), priemerné mesačné náklady, dostupnosť bytu, v prípade kúpy alebo napríklad popis toho, čo v byte ostáva. Azda najdôležitejší však je pôdorys. Jedná sa o jednu z najdôležitejších informácií, ktorá povie potenciálnemu zákazníkovi, či mu daný byt vyhovuje alebo nie a či vás bude „obťažovať“ svojou návštevou.
  • Pokiaľ chcete množstvo „obťažovateľov“ znížiť na minimum a vítať iba serióznych záujemcov, odporúčame vám dať si spraviť aj VIDEO obhliadku, ktorá bude prezentovať vašu nehnuteľnosť 24 hodín denne, 7 dní v týždni, či sa budete venovať rodine, práci, spánku alebo budete len tak relaxovať. Na osobnú obhliadku tak prídu už len seriózni záujemcovia. Vaša video obhliadka môže vyzerať aj takto:

Pokiaľ si na prípravu nehnuteľnosti netrúfate sami, zverte sa do rúk profesionálom, ktorí vám s ňou ochotne pomôžu. Dôležité je tiež uviesť svoj inzerát v správny čas a za správnu cenu, pretože možnosť zaujať vaším inzerátom máte len jednu. Preto sa netreba hrnúť do toho, aby váš inzerát čo najskôr visel na internete ale počkať si na ten správny moment.

3.   Neodstránite drobné poškodenia a nedostatky

Samozrejme, že nebudete kvôli prasknutej obkladačke v kúpeľni nanovo obkladať celú kúpeľňu. Zamerajte sa na tie nedokonalosti, ktoré sa dajú pomerne lacno a rýchlo opraviť. Teda pokiaľ máte popraskanú farbu, tak stenu vymaľujte, opravte žalúzie, obvodové lišty na podlahe, dvere ….. proste všetko, čo by mohlo pôsobiť na potenciálneho klienta negatívne a rušivo.

Nie je nič horšie ako po tom, čo ste si dali záležať na príprave nehnuteľnosti, odradíte zákazníka jemnou prasklinou na omietke, alebo poškrabanou podlahou. Zákazník, ktorý si tieto nedostatky všimne, začne okamžite kalkulovať, koľko ho bude stáť oprava a koľko roboty s tým bude mať. Tieto malé nedostatky dokážu odradiť aj zákazníka, ktorý už bol rozhodnutý vašu nehnuteľnosť kúpiť.

Ten by si mal pri obhliadke predstavovať ako a kde rozmiestni svoj nábytok, ako si bude užívať výhľad z terasy, alebo ako sa bude preháňať so svojím psom po veľkom pozemku a nie na to, kde zoženie maliara na opravu praskliny v omietke, kto mu vymení uvoľnený záchod alebo vybrúsi poškriabanú podlahu.

Čo musíte urobiť?

Vcíťte sa do role kupujúceho a predstavte si vašu nehnuteľnosť vidíte prvýkrát. Spravte sami sebe prehliadku. Poprechádzajte sa po byte a všímajte si, čo by mohlo kupujúceho odradiť. Neponáhľajte sa s predajom nehnuteľnosti a radšej si dajte čas a tieto nedostatky odstráňte. V drvivej väčšine prípadov sa vám prostriedky vynaložené na opravu, niekoľkonásobne vrátia vo výslednej predajnej cene.

4.   Predávate svoj štýl bývania a nie vašu nehnuteľnosť

Áno, je to vaša nehnuteľnosť, určite vás to stálo veľa úsilia a námahy dať ju do dnešnej podoby, ktorá vám vyhovuje. To, že to vyhovuje vám, určite neznamená, že to bude vyhovovať niekomu inému. Napríklad ružová tapeta s fialovými bodkami, vo vašej spálni, s exotickým lustrom sa vám môže zdať dokonalá. No pre niekoho iného sa to môže javiť ako dosť ťažko stráviteľné sústo.

Čo musíte urobiť?

Snažte sa dať váš byt do čo možno najneutrálnejšej podoby. Ideálne je vymaľovať celú nehnuteľnosť na bielo a kompletne ju odosobniť. Odstráňte starú medvediu kožušinu po starých rodičoch, ktorá sa vám vyníma na zemi v obývačke, ktorá by mohla u zákazníka, ktorý je mimochodom ochrancom zvierat, vyvolať značné pobúrenie, čo by mohlo zmariť celý predaj. Proste spravte svoju nehnuteľnosť predajnou!!! Pozerajte sa na svoju nehnuteľnosť ako na bežný predmet a nie ako svoj domov.

Zmeňte svoj „domov“ na „dom“, aby si ho niekto iný zas mohol zmeniť na svoj vlastný „domov“.

Zaujal vás tento článok? Radi by ste sa s prípravou vašej nehnuteľnosti na predaj zverili do rúk odborníkom?  Ozvite sa nám. Radi vám pomôžeme.

Potrebujete poradiť? Zavolajte nám

Prečítajte si tiež: 3 kroky k úspešnému predaju nehnuteľnosti

Štítky:
Komentáre