Ako predať byt a správne nastavenou cenou získať tisíce euro navyše

Predával som byt klientovi. Už predtým ako som ho začal predávať bol už niekoľko mesiacov vo viacerých kubínskych realitkách. Neúspešne ho predávali za cenu 67.000 Euro a viac.

Môj odhad reálnej ceny, za ktorú môžeme byt predať bol 60-62.000 Euro, ktorú som predávajúcemu odporučil.

Ale poznáte to: „Skúsme ho predať za 67.000 Euro“ hovorí predávajúci.

Vravím mu: „OK, je to váš byt, ale upozorním Vás, že budete ho mesiac ešte predávať za 67.000, potom pôjdete po mesiaci na 64.000, o ďalší mesiac na mnou odhadovaných 62.000 a napriek tomu ho nikto nebude chcieť, lebo už bude z neho podozrivý „ležiak“. A nakoniec ho predáte za minimum čo ste ochotný ho predať, lebo vás bude tlačiť čas a za cenu nižšiu ako mnou odhadovanú.“

Nedal na odporučenie, a tak sme byt začali predávať na sume 67.000 euro.

Po mesiaci, keď sme zišli na sumu 64.000 euro sa ozval záujemca zo zahraničia, že by ten byt kúpil, že či sa dá niečo robiť s cenou… Predávajúci nechcel zísť z aktuálnej ceny, že počkáme na iného záujemcu…

Po ďalšom stratenom mesiaci sme zišli na 62.000, potom na minimálne akceptovanú cenu necelých 59.000. Vtedy sa ozval zas ten istý záujemca, že byt chce.

Hovorím záujemcovi: „Nemôžete predsa kúpiť byt bez toho, aby ste ho videli na vlastné oči.“

Odpovedá mi: „Mne stačilo vidieť vašu VIDEOOBHLIADKU, chcem ho.“

Ja na to, že mu ho nepredám, kým tam niekto osobne nebude a neodsúhlasí mu ho… Tak poslal priateľku so stavebným dozorom.

Na obhliadke bolo všetko OK, tak mu hneď počas nej volali do zahraničia, že byt je skvelý.

Byt sme rezervovali, rýchlo sme vybavili najvýhodnejší úver a pripravili kúpne zmluvy.

Kupujúci prišiel zo zahraničia priamo na podpis zmlúv bez toho, aby osobne videl byt. V banke sme vypodpisovali úver a kúpne zmluvy na byt. Všetko dopadlo skvele.

Ale čo bolo najzaujímavejšie? Že mi pri podpise zmlúv kupujúci vraví: „Ja by som ten byt kúpil už vtedy prvýkrát aj za 62.000, ale vtedy ste nechceli s cenou dole.“

Pointa?

Predávajúci stratil 3 mesiace času a miesto 62.000 euro sme predali len za necelých 59.000 – teda o viac ako 3000 Euro menej ako mohol získať. Naviac každý mesiac stratil 150 euro na nákladoch na byt a 250 euro na hypotéke – celkom 400 euro/mesačne – za 3 mesiace 1200 Euro. Dokopy stratil viac ako 4000 euro.

Ak by predávajúci dal na moje rady hneď na začiatku a nastavil správnu predajnú cenu, mohol získať o viac ako 4000 Euro navyše… Škoda.

Ako dlho robíte na 4000 Euro? Mesiac, dva, šesť? Oplatí sa nastaviť správnu cenu hneď na začiatku predaja bytu? Ja som presvedčený, že áno.

Ak aj vy budete predávať svoj byt, nastavte jeho cenu reálne a nemajte nereálne predstavy. Správne nastavenou cenou môžete získať tisíce euro navyše.

>>> Zistite ZDARMA reálnu predajnú cenu vášho bytu >>>

Komentáre